česky Deutsch English

Česká pošta změní otevírací dobu svých poboček

17.9.2020, Zprávy z města
Ilustrační foto.

Na pobočkách České pošty v našem regionu začne od října platit nový systém otevíracích hodin. Jde o zásadní krok, který zachová kvalitu poštovních služeb a zároveň dojde ke zvýšení zákaznické spokojenosti, a to i v případě, pokud by nastala další vlna koronavirové infekce. Ve městech nad 20 000 obyvatel bude fungovat vždy jedna hlavní pošta, jejíž stávající rozsah otevíracích hodin pro veřejnost zůstane zachován.

Úprava otevírací doby se podle zástupců České pošty osvědčila už letos na jaře během první vlny pandemie koronaviru. Pošta se snažila udržet otevřenou pobočkovou síť v maximální možné míře, a proto došlo k plošné úpravě otevírací doby. Na pracovišti byla pouze jedna skupina zaměstnanců, čímž se snížilo riziko jak pro zaměstnance, tak pro zákazníky, včetně nejzranitelnějších skupin, jako jsou senioři, osoby s vážným onemocněním a podobně. „V případě karantény jedné směny se zástup na danou poštu řešil provozně lépe, než by tomu bylo při zachování dosavadní praxe, kdy se na poště během dne střídalo najednou více pracovníků, ale počet otevřených přepážek byl stále stejný. Zákazníci kvitovali zachování provozu poboček, ale nikoliv zkrácení provozní doby. Vzali jsme si z toho ponaučení a připravili posuvný model otevírací doby, který z dlouhodobé analýzy zákaznických potřeb vyšel jako optimální,“ uvedl Ing. Miroslav Štěpán, ředitel divize státní poštovní služby.

Od října dojde k nastavení jednotného standardu v rámci celé pobočkové sítě České pošty. V praxi to bude znamenat pravidelné střídání otevírací doby pobočky v průběhu týdne. Změní se tak rozsah týdenní otevírací doby, ale bude otevřený maximální počet přepážek. Bude se jednat o jasný model otevíracích hodin pro veřejnost v jednotlivých dnech během celého týdne. V pondělí a ve středu bude otevřeno v odpoledních hodinách (garantované otevření pošty až do 18 hodin) a v úterý, čtvrtek a v pátek v dopoledních hodinách (garantované otevření pošty od 8 hodin). Otevírací doba pošt umístěných v obchodních centrech a u pošt s nepřetržitým provozem se rovněž nemění. Přehled pošt, kterých se změny týkají, najdete na www.ceskaposta.cz/oteviraci-doby-provozoven-2020 a od 17. září je nová otevírací doba zveřejněna také ve vstupních prostorách jednotlivých pošt.

Česká pošta podniká celou řadu dalších opatření proti koronaviru. Aktualizovala pandemický plán, má v zásobě dostatečné množství ochranných pomůcek a průběžně proškoluje všechny zaměstnance. V maximální míře se snaží o to, aby provoz poštovních poboček byl zachován i v případě, že vnější okolnosti nebudou příznivé. Změna otevíracích hodin pro veřejnost znamená i uvolnění kapacit pracovníků pro případ, kdy by se navzdory naší péči nákaza na některé pobočce České pošty přesto objevila a celá skupina jejích zaměstnanců musela do karantény.

(čp, mel)