česky Deutsch English

BMW otevřelo u Sokolova své největší testovací centrum na světě

28.7.2023, Zprávy z města
BMW otevřelo u Sokolova své největší testovací centrum na světě

Automobilka BMW ve středu zahájila provoz zkušebního centra nedaleko Sokolova. Areál, který od roku 2020 vznikal na bývalé výsypce Sokolovské uhelné, bude sloužit pro testování nových technologií aut. Vývojové centrum Future Mobility Development (FMDC) se rozkládá na ploše 600 hektarů. Podle mluvčího BMW Davida Haidingera jde v BMW Group o největší testovací polygon na světe. Výstavba stála přes sedm miliard korun. Celý areál funguje v režimu velmi přísného zabezpečení.

„V tomto projektu spatřuji významný přínos pro náš region. V souvislosti s otevřením polygonu vznikly nové pracovní příležitosti pro naše občany a očekáváme, že další ještě vzniknou s rozšířením areálu. BMW je významná společnost a věřím, že bude fungovat jako jakýsi magnet pro další firmy, které by na Sokolovsko mohly přijít a otevřít u nás své přidružené provozy,“ doplňuje starosta Sokolova Petr Kubis.

První jízdy se začaly v areálu testovat loni. Celá plocha nyní ještě není v konečné podobě. Nicméně už teď tam vznikají dopravní stavby nejrůznějšího typu, jsou tam úzké i široké silnice, mosty, malé i komplikované křižovatky se semafory. Figuríny lidí, dětí, cyklistů, ale i zvířat představují a simulují skutečné situace a umožňují testovat například bezpečnostní systémy aut, které umožňují v případě nebezpečí rychle zastavit a zabránit střetu.

FMDC v Sokolově poskytuje mimo jiné infrastrukturu pro rozsáhlé testování plně automatických parkovacích technologií. BMW společně se svým dodavatelem Valeo pracuje na řešeních automatického parkování bez řidiče.

Zdroj: ČTK, Novinky.cz