česky Deutsch English

V Sokolově ocenili dárce krve

9.6.2017, Novinky z města Sokolova a okolí
Plakety Janského

Ve čtvrtek 8. června byly v zimní zahradě sokolovského zámečku slavnostně předány medaile Prof. MUDr. Jana Janského. Dary byly připraveny pro 41 dárců ze Sokolova a nejbližšího okolí, poděkovat přišli starosta Jan Picka, místostarostka Renata Oulehlová, primářka transfuzního oddělení sokolovské nemocnice Zuzana Fialová, oblastní ředitelka ČČK Hermína Kaňková a zástupci zdravotních pojišťoven.

Průměrně sokolovská nemocnice uskuteční 4 500 odběrů ročně. Kromě sokolovské zásobují především  nemocnici Ostrov, Sušice a nově i Vrchlabí. "Většinou trpíme doslova přetlakem dárců a jsme proto občas nuceni některé i odmítat," zhodnocuje pozitivní situaci vedoucí transfuzního oddělení. Do budoucna mají v plánu spolupráci s vietnamskými spoluobčany, u nichž není shoda červených krvinek optimální.  Obecně se řadí místní oddělení mezi jedno z nejaktivnějších a díky tomu nejsou nuceni krev nakupovat jinde. "Je to opravdu příjemná spolupráce. S dárci už jsme jako rodina, někdy chodí už třetí generace a je to moc fajn vídat se s nimi," neskrývá své nadšení paní Fialová. 

Plakety Janského

"Tady jde vidět, jaké máte hluboké sociální cítění. V době, kdy všichni jen natahují ruce, vy je natáhnete také, ale abyste věnovali něco ze sebe zadarmo. A proto jste takoví moji červenokřižáci," projevila úctu přítomným oceňovaným paní Kaňková. Místostarostka Renata Oulehlová upřímně všem děkovala, že si i v této době napjatých vztahů najdou čas a chuť udělat něco nezištně pro své bližní. Společně se starostou a ostatními zástupci poté předali bronzové medaile za 10 a více odběrů, stříbrné za 20 a více odběrů a zlaté za 40  a více odběrů.

Plakety Janského

- Andrea Pfeifferová, oddělení komunikace s veřejností