česky Deutsch English

Prezident Zeman navštívil Sokolov

3.3.2017, Novinky z města Sokolova a okolí
Miloš Zeman v Sokolově 2. 3. 2017

Prezident České republiky Miloš Zeman se ve čtvrtek 2. března setkal s představiteli a občany Sokolova. V doprovodu hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové dorazil krátce před 16. hodinou. Nejprve hovořil se zastupiteli města v uzavřené společnosti a poté diskutoval s přibližně dvěma sty přítomnými na Starém náměstí.

Setkání proběhlo v rámci třídenní cesty hlavy státu Karlovarským krajem. Miloše Zemana, Janu Vildumetzovou a další krajské představitele přivítali sokolovští zastupitelé v čele se starostou Janem Pickou. Ten krátce představil město a zmínil zásadní aktuální témata. Například diskutované vyškrtnutí průmyslové zóny za Sokolovem z projektů s vládní podporou, nezaměstnanost v okrese, která je jednou z nejvyšších v republice, nebo problém s takzvaným obchodem se sociálním bydlením či nepřizpůsobivými. „Je nesmysl podporovat průmyslovou zónu v Chebu a ignorovat tu sokolovskou," řekl například Miloš Zeman a dodal, že chválí myšlenku zavést autobusový svoz ze Sokolova do ostrovského výrobního parku, což by podle něj částečně řešilo problém i s vysokým počtem lidí bez práce. „Co se týče například nepřizpůsobivých spoluobčanů, jsem ještě teď plný dojmů z Horního Slavkova, kde jsem se doslechl, že problém s neplatiči vyřešili exekucí a zazděním bytů. A podle mých informací se tady platební morálka zlepšila až o 80 procent. Z toho vyplývá, že brutální metody bývají účinnější, než přesvědčování. Je třeba problém řešit citlivě, tedy tak, aby je dotyčný pocítil," pokračoval prezident. Dále se hovořilo například o navyšování platů policistů, jmenování soudců, nebo příspěvcích a doplatcích na bydlení. Tady Miloš Zeman naznačil, že takzvaný sociální byznys by mohlo řešit sloučení a snížení těchto dávek.

Miloš Zeman v Sokolově 2. 3. 2017 Miloš Zeman v Sokolově 2. 3. 2017 Miloš Zeman v Sokolově 2. 3. 2017 Miloš Zeman v Sokolově 2. 3. 2017 

V podobném duchu zněla i úvodní řeč nejvyššího státníka před shromážděnými občany na Starém náměstí. Prezidentovi položili několik dotazů. Zajímali se například o jeho názor na nově jmenovaného velvyslance České republiky v USA Hynka Kmoníčka, na potenciál rozvoje pohraničních regionů, odchod Velké Británie z Evropské unie, nebo o jeho plány v případě, že se rozhodne neobhajovat prezidentský úřad. Diskuse s občany trvala přibližně půl hodiny. Mezi přihlížejícími byla také skupina asi deseti Zemanových odpůrců s transparenty. Happening však probíhal klidně.

Na závěr se Miloš Zeman podepsal do kroniky a převzal z rukou starosty dárek v podobě ručně malované vázy a sklenic na víno s motivy secesního malíře Alfonse Muchy. Podobnou sbírku prezident dostal při poslední návštěvě Sokolova a podle svých slov si tuto kolekci oblíbil. 

Miloš Zeman v Sokolově 2. 3. 2017 Miloš Zeman v Sokolově 2. 3. 2017 Miloš Zeman v Sokolově 2. 3. 2017 

Pavla Sofilkaničová, oddělení komunikace s veřejností