česky Deutsch English

PŘEDSTAVUJEME OSOBNOSTI MĚSTA 2016

26.4.2017, Novinky z města Sokolova a okolí
Osobnost města 2016

25. dubna se v divadle Městského domu kultury odehrálo vyhlášení Osobnosti města 2016. Za obecný přínos byli oceněni Ivo Záleský, Ludmila Nováková a Jaroslav Makrot. Starosta Jan Picka se k výběru oceněných vyjádřil slovy: „Rada města své letošní rozhodování neměla vůbec jednoduché. Nominací bylo mnoho a to je dobře. Jsem velmi rád, že obyvatelé Sokolova chodí s očima otevřenýma a také oni zastávají názor, že je potřeba tyto osobnosti připomenout a za jejich práci pro město jim poděkovat. Společně s kolegy radními jsme vybrali tři osobnosti, které si podle našeho názoru cenu města v letošním oceňování zaslouží nejvíce.“

Na snímku zleva: místostarosta Karel Jakobec, místostarostka Renata Oulehlová, starosta Jan Picka, Osobnosti města 2016 Ludmila Nováková, Ivo Záleský a Jaroslav Makrot. Foto: Vlastimil Kováč

Slavnostní udílení cen sledovalo plné divadlo. Moderovala Daniela Rybářová. Ceny předávali starosta Jan Picka, místostarostka Renata Oulehlová a místostarosta Karel Jakobec. Z jejich rukou vyznamenaní převzali pamětní list, stříbrnou plaketu historické pečeti města a květinu.  Během galavečera vystoupila zpěvačka Naďa Urbánková se skupinou Bokomara. 

A jaké že jsou zásluhy našich tří osobností?

Ivo Záleský, dlouholetý pedagog a ředitel základní školy Švabinského 1702, místopředseda Krajské rady Asociace školních sportovních klubů ČR Karlovarského kraje a předseda Okresní rady AŠSK Sokolov, který byl v březnu letošního roku oceněný plaketou Jana Amose Komenského. Jak jde vidět, pan Záleský se celý život věnoval dětem. A co si zaslouží ocenění více než aktivní péče o mladé mozky? Nejen, že se vždy snažil zajistit svým svěřencům adekvátní vzdělání v příjemném prostředí, ale zároveň se staral o výplň jejich volného času směřovanou v nejlepším případě na sport. Jeho rukama prošla spousta tváří Sokolova. S láskou na něj vzpomíná i místostarostka Renata Oulehlová, která s radostí přijala příjemnou povinnost předání ceny. Zmiňuje, že „pan ředitel“ je její srdeční záležitost a bere za velikou poctu být při ocenění právě této ikony. Pan Záleský se ve svých 62 letech chystá v červnu do zaslouženého starobního důchodu, nicméně sportu a formování dětských duší se plánuje věnovat dál.  

Ludmila Nováková je téměř 40 let aktivní dobrovolnou cvičitelkou všestranného pohybu. Zaměřuje se na všechny věkové kategorie s důrazem na cvičení rodičů s dětmi ve věku 2-5 let a další tělovýchovné aktivity. Od roku 1992 je předsedkyní regionálního centra Sport pro všechny a před čtyřmi lety se stala zároveň předsedkyní karlovarské krajské asociace se stejným názvem. Má obecně velkou zásluhu na tom, že se do cvičení zapojuje široká veřejnost. Dvakrát týdně také předcvičuje ženám a seniorkám na tzv. zdravotně kondičním cvičení. S oblibou říká, že ty „své ženské“ musí pořádně rozhýbat, aby stárly pomaleji. O tom, jak dlouho se již věnuje svým svěřencům, svědčí i fakt, že v současné době navštěvuje cvičení rodičů s dětmi i její pravnučka. Není pochyb o tom, proč si paní Nováková zaslouží ocenění Osobnost města. I sebeúspěšnější člověk se totiž v životě neobejde bez zdraví a Ludmila se snaží cvičením podpořit zdravého ducha dětí, dospělých i seniorů a za to jí patří velké díky.

Jaroslav Makrot je dlouholetý občan Sokolova, člen Československého svazu bojovníků za svobodu, který se ve městě usadil v 50. letech minulého století. Během 2. světové války působil v oblastním odboji, zažil holocaust i tzv. pochod smrti. Po tomto složitém období patřil mezi první poválečné obyvatele našeho města a aktivně se zapojil do budování Sokolova, mimo jiné i na společenské úrovni. Jeho největší přínos vnímají především příznivci kultury. Pan Makrot významně přispěl k rozkvětu loutkové scény v Sokolově. Současně jako režisér a dramaturg dlouhá léta působil v ochotnickém souboru v Hornickém domě, nyní Městském domě kultury. Psal uznávané divadelní recenze, vyhledávané eseje a dodnes pořádá debaty s historickou tématikou. Spoluzakladatel sokolovské tzv. Rady starších loni oslavil 90. narozeniny, a i přes svůj úctyhodný věk je dle slov starosty Jana Picky iniciátorem nápadů a myšlenek podporujících společenský život Sokolova.

Fotogalerie z předávání ocenění
Fotogalerie na Facebooku

Andrea Pfeifferová, oddělení komunikace s veřejností