česky Deutsch English

OZDOBNÁ SAKURA JAKO SYMBOL MATEŘSTVÍ

15.5.2017, Novinky z města Sokolova a okolí
Strom mateřství 14.5.2017

U příležitosti Dne matek byl v neděli 14. května slavnostně zasazen takzvaný Strom mateřství. Ozdobná sakura zapustila kořeny v sokolovském parku u Krytého bazénu. Součástí happeningu bylo rovněž odhalení pamětní desky s citátem. Iniciativu Petry Šetele ze Sokolova podpořilo vedení města i Městský dům kultury.

„Rodina je jako větve na stromě.           
Všechny rostou jiným směrem, ale mají stejné kořeny.“

Okrasná dřevina Prunus serrulata pod svými větvemi chrání pamětní desku, která kromě uvedeného citátu neznámého autora prozrazuje druh stromku a také datum vsazení. Slavnostního aktu se zúčastnili starosta Jan Picka, místostarostové Renata Oulehlová a Karel Jakobec, ředitel MDK Ladislav Sedláček a krajský náměstek Petr Kubis.

Slavnostnímu aktu předcházela výtvarná dílna v Loutkové scéně MDK, kde především děti psaly vzkazy svým maminkám na připravená přáníčka. Přibližně dvě desítky účastníků se pak vypravily na krátký průvod přes náměstí Budovatelů směrem k bazénu. Před samotným zasazením sakury a odhalením pamětního kamene, kde čekaly další desítky lidí, potěšila přítomné sokolovská studentka Alena Shirmanová svým pěveckým vystoupením s kytarou. 

„Sokolov má díky tomuto nápadu novou tradici. Jsem velmi rád, že máme teď strom, který je věnovaný všem maminkám. Chtěl bych jim touto cestou poděkovat za jejich píli, se kterou se nám věnují.  A to neustále. V dobách, kdy se nám daří, i v dobách, kdy tomu tak není,“ ujal se slova starosta Jan Picka. „Mám to štěstí, že jsem první ženou ve vedení města, a mohu být přítomna této události. Musím uznat, že je to úžasný nápad.  Odteď můžeme kdykoli toto místo vyhledat a myslet tady na naši maminku. Ať už nám bude radostně, nebo smutno,“ navázala Renata Oulehlová a vyzvala iniciátorku myšlenky Petru Šetele: „Já bych chtěla poděkovat městu i MDK za podporu. Děkuji také všem, co přišli do dílničky a pak sem. Vše, co se teď děje, se děje od té doby, co jsem sama mámou a doufám, že se tady budeme vídat každý rok. Děkuji také své mamince, babičce a všem, kteří sem přišli,“ uzavřela projevy Petra Šetele. Nic už pak nebránilo tomu, proč se všichni sešli. Pánové se chopili rýčů, aby dovršili spojení ozdobné sakury se zemí nahrnutím hlíny a dámy pak společně odkryly kámen s pamětní deskou. Ještě čerstvě nadýchanou zeminu pak všichni ozdobili svými přáníčky. „Často se stává, že z nenucené, procítěné myšlenky, vznikne něco jedinečného. Dovolím si tuto iniciativu stavět v duchovních hodnotách hodně vysoko,“ dodal Ladislav Sedláček. 

Fotogalerie výběr zde
Celá fotogalerie na Facebooku zde

Pavla Sofilkaničová, oddělení komunikace s veřejností