česky Deutsch English

Muzeum Sokolov vydalo novou knihu „Benátčané v Západních Čechách“

19.12.2017, Novinky z města Sokolova a okolí
Benátčané v Západních Čechách, křest

11. prosince 2017 byla v Muzeu Sokolov sektem a virgulemi slavnostně pokřtěna nová kniha Rudolfa Tomíčka „Benátčané v Západních Čechách“. Kniha je k dostání ve výstavní síni muzea v sokolovském zámku. Kniha pojednává o prospektorech drahých kovů a hledačích pokladů (proutkařích, používajících virgule), o kterých pojednávají četné pověsti po celých Čechách, ale i názvy různých lokalit. V našich končinách nalezneme u Tašovic „Štolu Benátčanů“, u Lokte se podle pověstí vyskytovali tajemní cizinci, například u samoty Zdemyšl, nebo v Nadlesí či Údolí. Také v Boučí blízko u Sokolova měli působit Benátčané, kteří měli odírat chudé horníky. Mnoho pověstí pochází ze Slavkovského lesa, ale i z Kraslicka.

Zkušený autor, sám báňský odborník, se na problematiku dívá s nadhledem a hledá souvislosti mezi pověstmi a skutečností. Podává ji způsobem srozumitelným jak pro děti, tak i pro dospělé. Zájemci se nedozvědí jen o hledačích pokladů a vzácných kovů, tedy prospektorech a proutkařích, ale i o prubířích a alchymistech, také o cestování ve středověku a raném novověku.

Zajímavou autorovou konstrukcí je rozbor cesty bájných Argonautů za zlatým rounem jako loupeživé výpravě za zlatem, které se již ve starověku získávalo propíráním zlatonosných písků ve žlabech, jejichž dno bylo vyloženo ovčími kůžemi.

Stodesetistránkovou publikaci formátu A5 doprovází řada barevných obrázků a mapek. 

Michael Rund, Muzeum Sokolov

(ps)