česky Deutsch English

KOLEM SVĚTA S MATEŘÍDOUŠKOU

18.5.2017, Novinky z města Sokolova a okolí
Kolem světa s Mateřídouškou

Chodovské Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. uspořádalo v úterý 16. května besídku v rámci Dne matek na téma „Cesta kolem světa“. Každý klient si připravil vystoupení se zaměřením na kulturu a tradice napříč všemi světadíly. Stacionář pro klienty s různými druhy postižení v současné době pečuje o pět desítek lidí, včetně sokolovských. Pobočku přímo v Sokolově chce otevřít už příští rok.

Výpravnou besídku pracovníci centra připravovali tři měsíce. Hlavním rysem všech vystoupení jsou hudební a rytmické výstupy. „My se snažíme, aby si každý klient, bez ohledu na handicap, připravil vlastní námět pro svou maminku. Takže zpívají, kreslí za doprovodu hudby. Viděli jsme například Turka, který mluvil turecky a mlel tureckou kávu. Hráli jsme na didgeridoo, kongo i bongo. Využíváme hlavně tu rytmizaci,“ popisuje program Věra Bráborcová, ředitelka Mateřídoušky. Na závěr si všichni zazpívali vlastní písničku na téma lidé a různé barvy pleti.

Pozvání Mateřídoušky přijala místostarostka Renata Oulehlová, která velmi vítá rozšíření služeb právě do Sokolova. „Program se mi samozřejmě velmi líbil, byl lidský a opravdu bohatý. A zase jsem se přistihla a musela si říct, kam se pořád všichni honíme, když ten život je vždycky teď a tady. Obdivuji se pečovatelům, kteří se o klienty starají i rodičům, kteří o ně pečují s obětavou a nekonečnou láskou. Mám před nimi velkou úctu. A pokud jde o Mateřídoušku, tam není co vytknout. Řadě neziskových organizací by mohli jít příkladem,“ popsala bezprostřední dojmy Renata Oulehlová.

Současná kapacita chodovské Mateřídoušky je 45 chráněnců. Zařízení ovšem navštěvuje více než padesát klientů. Jen ze Sokolova a nejbližšího okolí do Chodova dojíždí 14 lidí. Musejí se tak průběžně střídat a nemohou do stacionáře každý den. Rozšířená pobočka v Sokolově, která vznikne v části budovy Chráněných dílen, má dosáhnout kapacity 45 lůžek s tím, že na začátku se počítá s necelou poloviční kapacitou, kterou chtějí provozovatelé postupně navyšovat. Vedení Mateřídoušky v současné době jedná s potřebnými úřady. Pokud vše půjde dobře, sokolovské zařízení otevře v průběhu roku 2018. 

Kolem světa s Mateřídouškou Kolem světa s Mateřídouškou Kolem světa s Mateřídouškou Kolem světa s Mateřídouškou 
Kolem světa s Mateřídouškou Kolem světa s Mateřídouškou Kolem světa s Mateřídouškou Kolem světa s Mateřídouškou

Foto: Věra Bráborcová

Pavla Sofilkaničová, oddělení komunikace s veřejností