česky Deutsch English

JAN RUND VYDAL „TEMNÝ SOKOLOV“

3.11.2017, Novinky z města Sokolova a okolí
TEMNÝ SOKOLOV - KŘEST

„Vzpomínám si, jak stojíme na nádraží, a rodiče pláčou. Nerozuměla jsem tomu, vždyť jsme jeli jen k babičce do Brzánek u Roudnice nad Labem,“ líčí jednu z pamětí v knize Jana Runda Libuše Nosková, když v září roku 1938, ve svých pěti letech, opouští Sokolov před nastupujícími Němci. S rodiči tady zůstane až do roku 1945, kdy se opět vrací do města. Autor v knize Temný Sokolov, kterou slavnostně pokřtil ve středu 1. listopadu na sokolovském zámku, přibližuje nejen paměti Sokolováků. Zabývá se zde stěžejními událostmi z let 1907 až 2017, které měly vliv na následující život zdejších lidí, jako jsou požáry, povodně, roky 1938 nebo 1968.

TEMNÝ SOKOLOV - KŘEST
Na fotografii Jan Rund s Libuší Noskovou

„Mnoho mladých lidí neví, co ty roky znamenaly, co se událo, a touto knihou bych je chtěl připomenout a varovat, aby se tyto činy neopakovaly,“ řekl autor, „několikrát jsem navštívil archivy bezpečnostních složek, vycházel jsem rovněž z dobového tisku, tedy z dob první republiky, socialismu i nejnovějších novin a časopisů z poslední doby,“ pokračuje Jan Rund s tím, že jde o literaturu faktu. „Některé příběhy, třeba z 50. let, byly do dnešního dne zahalené tajemstvím, různě se interpretovaly mezi obyvateli našeho města a já získal řadu materiálů, které vysvětlují, jak k těm činům došlo. A musím se přiznat, když jsem to psal, běhal mi mráz po zádech. Ti lidé dostali třeba třináct, patnáct let, nebo i vyšší tresty za žádné skutečné provinění,“ pověděl dále k obsahu Temného Sokolova Jan Rund.

TEMNÝ SOKOLOV - KŘEST TEMNÝ SOKOLOV - KŘEST TEMNÝ SOKOLOV - KŘEST 

Slavnostní křest se odehrál v zimní zahradě sokolovského zámku za hojné účasti přátel a veřejnosti. Jan Rund si jako kmotry pozval místostarostku Sokolova Renatu Oulehlovou, zmíněnou Libuši Noskovou, vydavatele Ivana Trčku a bývalého kriminalistu Jana Šímu. O kulturní program se postarali žáci ZUŠ Sokolov. Kniha vyšla v nákladu tisíc kusů a bude distribuována například v Muzeu Sokolov, nebo Sokolovském infocentru. Má 170 stran a bohatou obrazovou dokumentaci.

TEMNÝ SOKOLOV - KŘEST TEMNÝ SOKOLOV - KŘEST TEMNÝ SOKOLOV - KŘEST

Pavla Sofilkaničová, oddělení komunikace s veřejností