česky Deutsch English

Agentura Dolmen otevřela Oázu pro postižené

27.1.2015, Novinky z města Sokolova a okolí
oáza

Agentura pro chráněné bydlení Dolmen podporující přechod mentálně postižených lidí z ústavní péče do samostatného života otevřela v pondělí 26.1. v Sokolově u Starého náměstí, v bývalém rychlém občerstvení Forte, tréninkové kuchařské a číšnické pracoviště Oáza. Jeho cílem je, aby tu klienti Dolmenu na základě zde absolvovaného kurzu našli pracovní uplatnění s nabídkou občerstvení občanům. Oáza má být otevřena veřejnosti po skončení výuky od letošního listopadu jako tak zvaná polévkárna. Při slavnostním otevření výukové pracoviště představila manažerka projektu Marcela Radová starostovi Sokolova Janu Pickovi, místostarostce Renatě Oulehlové, senátoru Zdeňku Berkovi, náměstkovi hejtmana Karlovarského kraje Miloslavu Čermákovi a dalším hostům.

Kurz se skládá z teoretické a praktické části. Výuka obsahuje základy vaření, zdravovědu, etiketu, stolničení, úklidové práce, bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Všechny předměty jsou svým obsahem a strukturou nastaveny tak, aby byly pro mentálně postižené zvládnutelné. Během praktické části kurzu se pod odborným dohledem a s asistenty učí vařit, připravovat saláty, dezerty, uklízet pracoviště a podobně. Na závěr kurzu čekají klienty závěrečné zkoušky a ti méně úspěšní budou moci pokračovat ještě v navazujícím individuálním kurzu, kde si budou osvojovat ty předměty, které jim tolik nepůjdou v základním kurzu. Teoretická část probíhá v sídle Dolmenu v budově záchranné služby a praxe se koná v Oáze na Starém náměstí.

"Naším cílem je v oblasti zaměstnávání lidí s handicapem ukázat veřejnosti, že to jde. Navíc bychom rádi prolomili bariéru v podobě nepřijetí lidí s jakoukoliv odlišností většinovou společností, která tady stále ještě je. Byli bychom rádi, aby veřejnost poznala, že jsou to lidé jako ostatní, mají společnosti co nabídnout a není třeba se jich obávat a stranit," vysvětlila Marcela Radová. Projekt financuje částkou 3,9 milionu korun Evropský sociální fond.