česky Deutsch English

Partnerská města

17.9.2014 (aktualizováno: 19.4.2018 14:03), Město Sokolov
Saalfeld

www.saalfeld.de

Město Saalfeld najdete ve spolkové zemi Duryňsko. Vydáte se dálnicí č. 4 směrem na Erfurt až přijedete na místo, kde se kříží s dálnicí č.9 a odbočíte na směr do Norimberka. Pojedete asi 18 km a pak sjedete na silnici č.281 směrem na Neustadt, odtud je to do Saalfeldu už jen 40 km na západojihozápad.

Kdysi krajské město ve vévodství Sasko-Meiningen, nad řekou Sálou, je křižovatkou želenic Lipsko - Probstzella, Grossheringen - Saalfeld a Arnstadt - Saalfeld. Má větší evangelický gotický chrám ze XIII. století, gotickou radnici z XV. stolet, rezidenční zámek s kaplí, 4 brány, zbytky částečně zachovalého opevnění, zrušený bosácký klášter (pak sladovna). Ve městě jsou továrny na barvy, kovové zboží, šicí stroje, hospodářské nářadí, sladovny, pivovary, kamenotiskařství, knihtiskařství, parní pily aj. Saalfeld vznikl pod starým hradem Sorbenburg nazývaným i Hohe Schwarm, založeným snad Srby, snad proti Srbům císařem Karlem Velikým. Z něho zbývají 2 okrouhlé věže. Proto Saalfeld patří náleží k nejstarším duryňským městům. Ve středověku přecházel z ruky do ruky jednotlivým sousedním panovníkům, až r. 1681 stal se na čas hlavním městem samostatného vévodství, r. 1699 přešel pod moc knížat koburských a r. 1826 k Meininkám. Dne 10. října 1806 tu padl v boji mezi Francouzi a Prusy pruský princ Ludvík Ferdinand.

Schwandorf

www.schwandorf.de

Schwandorf je centrem okresu, který má v Bavorsku mimořádný význam: se svými zhruba 130 podniky a více než 15 000 zaměstnanci je region v centru Horní Falce v rámci celého Bavorska v žebříčku podle hospodářských ukazatelů zcela nahoře. Vedle průmyslu nakloněné hospodářské politiky za to velmi vděčí tento rozmáhající se region samozřejmě své zeměpisné poloze: Schwandorf je točnou mezi východem a západem, Schwandorf je železničním uzlem, nikdo z řidičů v okrese nepotřebuje více než 15 minut, aby se dostal na dálnici Mnichov – Berlín – a norimberské letiště je vzdáleno právě 80 kilometrů. 

Hospodářství vzkvétá, a cestovní ruch, jeho podstatná součást, zažívá skutečný boom. Zhruba 60 000 noclehů za rok činí z cestovního ruchu důležitý hospodářský faktor. Ani v tomto odvětví nesetrvávají v okrese Schwandorf jen u toho spolehlivého a osvědčeného. Teprve v posledních létech vznikla Hornofalcká krajina jezer / Oberpfälzer Seenland, ráj jachtařů, surfařů, rekreantů z blízka i z daleka. Z umělých jezer vytvořených na skrývkách někdejších hnědouhelných povrchových dolů Wackersdorf se stal turistický magnet. Vedle letních vodních sportů se na celém území okresu nabízí jízda na koni, camping, četné hry a oslavy, hradní slavnosti – a abychom nezapomněli: nespočet gastronomických podniků, ve kterých ještě pořád najdete výhodný poměr ceny a opravdové hodnoty zboží či služby.

Společná brožura Partnerská města Schwandorf - Sokolov, Přátelství plné života  ke stažení ZDE